Evrensel Piyasalar Çin Verilerindeki İyileşme İle Artış Gösteriyor

Evrensel Piyasalar Çin Verilerindeki İyileşme İle Artış Gösteriyor

2018’in son çeyreğinde duraklama sinyalleri veren Çin ekonomisinde 2019’un ilk çeyreği beklenenden daha üst düzeyde bir iyileşme gösterdi. Bugün açıklanan sanayi üretimi ve ilk çeyrek büyüme rakamları ise beklentilerin çok üstünde.

GSYİH ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %6,4 seviyesinde bir büyüme gösterdi. Ekonominin en önemli göstergelerinden olan sanayi üretimi Mart ayında %8,5 ile Ağustos 2014’ten sonraki en hızlı artışını gösterdi. Perakende satışlar ise %8,7 ile Eylül ayı sonrası en yüksek seviyede kadar ilerleme gösterdi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret tarifelerinin yılın 2. yarısında artması ile Çin ekonomisinde yavaşlama start verdi, ancak Çin hükümeti ve merkez bankası bu yavaşlamayı engellemek için birkaç tedbir ve teşvik uyguladı. Yılın ilk çeyreğinde göstergelerin tekrar yükselmesi ile küresel piyasalarda dünyanın en güçlü 2. ekonomisine dair kaygılar bir miktar da olsa azaldı.

Olumlu verilerin ardından Asya borsaları başta olmak üzere küresel piyasalardaki yükseliş bugün de devam ediyor.

Yurt içindeki siyasi belirsizlik ile son haftalarda negatif ayrışan BİST100 bu hafta küresel yükselişe eşlik ediyor. Borsa dünkü kazancının ardından bugün günün ilk yarısında da %1’e yakın kazançla 97.600 puan üzerine yükseldi.

Rent petrol de küresel büyüme endişelerinin azalması ile bugün 72,50$ seviyesine yükselerek 8 Kasım sonrası zirveyi gördü.