Dolar/TL 5,83 Seviyesine Yaklaşarak Son 3 Haftanın En Yüksek Değerini Gördü

Dolar/TL 5,83 Seviyesine Yaklaşarak Son 3 Haftanın En Yüksek Değerini Gördü

Güne 5,80 seviyelerinde başlayan USD/TRY kuru, gün içerisinde minimum olarak 5,7787 seviyesini görmesinin ardından tekrar yükselişe geçti ve 5,8290 seviyesine çıkarak 22 Mart sonrası zirveyi gördü.

Bugün yurt içinde açıklanan sanayi üretimi Şubat’ta önceki aya oranla %1,3 artış gösterdi, ancak yıllık bazda %5,1 azalma yaşadı. Perakende satışlar ise Şubat’ta önceki aya oranla %0,8 artarken yıllık bazda %4,9 düşüş yaşadı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, göstergelerin teknik olarak resesyondan çıkış olduğunu belirtirken en alt seviyelerden de toparlanmanın başladığını, enflasyonun da yıl sonunda beklenti ve hedeflerden daha düşük geleceğini açıkladı. Albayrak, ABD’deki yetkililerle çelik ithalatı ve Halkbank konusunu görüştüklerini de belirtirken ABD ile ilişkilerin gayet iyi olduğunu belirtti.

Savunma Bakanı Hulusi Akar ise F-35 konusunda ‘’Mevcut durum çerçevesindeki çalışmalarımız hızla devam ediyor, olasılıklara karşı da her türlü hazırlığımızın olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz.’’ açıklamasında bulundu.

Yurt içinde bugün BIST100, mevcut gelişmelere ek olarak küresel piyasalardaki yükselişe de uyumlu bir şekilde yükseliş yaşıyor ve gösterge Türkiye 2 yıllık  faiz de %22,25 yakınında yatay olarak seyrediyor, ancak CDS ve kur tarafında yükseliş var.

İstanbul seçimlerine dair Maltepe’de son sandıklar sayılıyor ve sayımın yarına kadar bitmesi bekleniyor. Albayrak, seçim tekrarlansa dahi piyasaların bu olasılığı çoktan fiyatladığını ve yatırımlarda bir değişiklik olmayacağını belirtti. AK Parti İstanbul’da seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü başvuruda bulundu ve seçimlerin yenilenmesini talep etti.